Historia 1945-1998

Kalendarz

1946
Nastąpiło przyspieszenie prac przy odgruzowywaniu miasta. Rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja Urząd Pełnomocnika Obwodowego w Słupsku został przekształcony w Starostwo Powiatowe. Powiat słupski ponownie wcielono do województwa zachodniopomorskiego ze stolicą w Szczecinie. W połowie roku rozpoczęła działalność biblioteka miejska. 

1947 
Odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego - ogrom dokonanych wówczas fałszerstw spowodował, że mówiło się nawet o „cudach nad urną”. Uruchomiono Fabrykę Narzędzi Rolniczych, będącą zalążkiem późniejszego „Famarolu”. Od lipca do grudnia odbudowano most na ul. Kowalskiej. Od listopada wychodził jako dziennik „Kurier Słupski” będący mutacją „Kuriera Szczecińskiego”. 
model Starego Ratusza w Słupsku

1948
Rozporządzeniem Ministerstwa Ziem Odzyskanych z 14 lutego Słupsk uzyskał status odrębnego powiatu dla celów administracji państwowej. W maju otwarto Muzeum Miejskie w Nowej Bramie. 

1950
Powiat słupski i Słupsk włączono do nowo utworzonego województwa koszalińskiego. Przestaje ukazywać się „Kurier Słupski”, jego miejsce od 9 sierpnia zajmuje „Kurier Koszaliński”. 

1953
Powołano do życia Powiatowy Dom Kultury. Słupsk liczył 38,7 tys. mieszkańców.

1954
Rozwiązano Centrum Wyszkolenia MO w Słupsku, kształcące oficerów i szeregowych Milicji Obywatelskiej. Szkołę Oficerską przeniesiono do Szczytna. Na miejscu pozostała tylko Szkoła Podoficerska Milicji Obywatelskiej - SPMO. 

1958
Powstała Stacja Naukowa Polskiego Towarzystwa Historycznego zajmująca się badaniami oraz propagowaniem dziejów regionu. W grudniu zainaugurował działalność Bałtycki Teatr Dramatyczny. Rozpoczęto zabudowę odgruzowanej już słupskiej starówki (powstają dwie spółdzielnie mieszkaniowe „Czyn” i „Kolejarz”). 

1960
W 650 rocznicę uzyskania praw miejskich oddano do użytku wyremontowany Stadion przy ul. Madalińskiego i nadano mu imię 650 - lecia. 
Stadion 650 - lecia

1964
Zainaugurował działalność Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, rozpoczęto budowę Słupskich Zakładów Sprzętu Okrętowego, ukończono w 1970 r. W czerwcu powstało Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne będące inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych w mieście. Rozpoczęto budowę osiedla, zwanego popularnie „Zatorze”, położonego na zachód od dworca kolejowego. 

1965
Zakończono odbudowę słupskiej starówki - Osiedle Stare Miasto - dla około 5 tys. mieszkańców, ówczesna nazwa „Osiedle Dwudziestolecia Polski Ludowej”. Odrestaurowany Zamek Książąt Pomorskich przekazano w użytkowanie Muzeum Pomorza Środkowego - uroczyste otwarcie nastąpiło w czerwcu. Słupsk liczył 59,4 tys. mieszkańców. 

1967
Po raz pierwszy zorganizowano „Dni Słupska” oraz Festiwal Pianistyki polskiej. 

1968
Rozpoczęto budowę nowej oczyszczalni i przepompowni ścieków. Oddano do eksploatacji Komunalne Przedsiębiorstwo Naprawy Autobusów („Kapena”) budowane od 1964 r. 
Powstaje Słupska Grupa Baletowa „Arabeska”, założona przez Mieczysławę (Kątnik) Kętrzyńską i Stanisława Kątnika.

Lata 70, montowanie dekoracyjnego podświetlenia
1970
W grudniu fala niepokojów spowodowanych rządowymi podwyżkami cen mięsa, mimo blokady informacyjnej z Trójmiasta dociera do Słupska. Przez kilka dni trwają w mieście starcia mieszkańców (przeważnie młodzieży) z milicjantami. Dochodzi do (nieudanej) próby podpalenia gmachu Komitetu Miasta i Powiatu PZPR przy ul. Zamenhoffa (obecnie siedziba Sądu Okręgowego). Radio „Wolna Europa” podaje nieprawdziwą informację o płonącym „jak pochodnia” budynku Powiatowej Rady Narodowej u zbiegu obecnej ul. Szarych Szeregów i Armii Krajowej (wówczas B. Bieruta i P. Findera)

1971
W czasie „Dni Słupska” przekazano Miejskiej i Powiatowej Bibliotece odrestaurowany i zaadaptowany do nowych funkcji dawny kościół przyklasztorny norbertanek (św. Mikołaja). Przeniesiono tam z dotychczasowej siedziby, tj. z ratusza (z obecnego Urzędu Stanu Cywilnego) Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. 

1972
Przy Powiatowym Domu Kultury, który mieścił się w nieistniejącym już tzw. Starym Teatrze (w tym miejscu obecnie mieści się część skweru Waldorffa) powstaje w kwietniu amatorski Teatr „Rondo”, którego założycielem jest Antoni Franczak, a aktorami grupa młodzieży licealnej i studenci WSN.

województwo słupskie
1975
Mocą ustawy sejmowej z 28 maja utworzone zostało województwo słupskie liczące 356 tys. mieszkańców i powierzchni 7453 km kw. 
Rozpoczęto rozbudowę Fabryki Maszyn Rolniczych „Famarol - Agromet”, WPK uruchomiło komunikację autobusową Słupsk - Ustka. Oddano do użytku stację przekaźnikową II programu TVP. Słupsk liczy 80,5 tys. mieszkańców.

1976 - 1980
Prowadzono budowę nowych osiedli mieszkaniowych: króla Jana III Sobieskiego, Westerplatte, Zatorze południe, Budowniczych Polski Ludowej - obecnie Osiedle Niepodległości, króla Stefana Batorego oraz na ulicach: Piastów, Ostroroga, Lipowej i Rejtana. 

1980
Teatr Muzyczny przekształcony zostaje w Teatr Dramatyczny i Orkiestrę Kameralną. W Słupsku zamieszkuje 86,2 tys. osób. Otwarcie wystawy osiągnięć woj. słupskiego. Oddano do użytku tzw. zespół Bramy Młyńskiej. Powstają nowe związki zawodowe „Solidarność”. 

Patrol milicyjno-wojskowy na wylocie ul. Gdańskiej w Słupsku
1981
W grudniu wprowadzono stan wojenny. W Słupsku mają miejsce demonstracje przed Komitetem Wojewódzkim PZPR.

1985
Oddano do użytku nowy gmach Urzędu Pocztowo - Telekomunikacyjnego. Zbudowano pierwszą linię trolejbusową oraz oczyszczalnię ścieków. 

1986
Prezydentem Miasta zostaje Maciej Kobyliński, dotychczasowy dyrektor Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
Rozpoczęto budowę Szpitala Wojewódzkiego. 

1988
Do Słupska dociera pierwszy pociąg elektryczny. MRN podjęła uchwałę o zmianie nazwy ul. Bieruta na Szarych Szeregów - początek wielkiej akcji zmian nazw ulic i osiedli. 

1989
W kwietniu powstał w mieście Komitet Obywatelski „Solidarność”. Trwa budowa nowych gmachów dla: Banku PKO, PZU, ZUS, Szpitala Wojewódzkiego i dworca PKP. Rozpoczęła działalność sieć telewizji kablowej na osiedlu Budowniczych Polski Ludowej. 
Uruchomiono dwa elektryczne pociągi ekspresowe na linii Szczecin - Gdańsk oraz ekspres „Słupia” do Warszawy. 
Sejm dokonuje zmian w konstytucji, które formalnie zakończyły istnienie PRL. 

1990
Miasto przekracza próg 100 tysięcy mieszkańców. 
Odbyły się pierwsze po wojnie wolne wybory samorządowe, które wygrywają ugrupowania związane z NSZZ „Solidarność”. Prezydentem Miasta zostaje 29-letni wówczas Wiesław Kurtiak - najmłodszy prezydent w historii Słupska. W Słupsku zarejestrowano 1400 bezrobotnych. Podjęto nieudaną próbę rewindykacji dawnego kościoła św. Mikołaja (biblioteka), który Kościół przekazał miastu jeszcze w XVIII wieku. 

Lata 90, widow dekoracyjnego podświetlenia
1992
Wiesław Kurtiak rezygnuje z funkcji Prezydenta Miasta. Jego miejsce zajmuje Teresa Krasowska. 
Ogłoszono wstępną koncepcję nowego podziału administracyjnego polski - Słupsk należałby do regionu Pomorze Nadwiślańskie ze stolicą w Gdańsku. Koniec roku: w Słupsku na około 28,6 tys. pracujących w gospodarce narodowej (bez jednostek zatrudniających 1 - 5 osób) zarejestrowanych jest 9,5 tys. bezrobotnych. 
Powstają zalążki telewizji kablowej w Słupsku: Bałtyckie Towarzystwo Telegraficzno - Telewizyjne. 

1994
Powstają pierwsze, jeszcze eksperymentalne programy lokalne telewizji kablowej. 
Miasto Słupsk otrzymuje Flagę Honorową Europy. Decyzję o powyższej sprawie podjęła komisja do spraw Ochrony Środowiska, Planowania Regionalnego i Władz Lokalnych Rady Europy na posiedzeniu w Paryżu. Flaga jest nagrodą za wysiłki podejmowane w celu promocji więzi i porozumienia pomiędzy Narodami Europy. 

1997
Wojewoda Słupski Maciej Kobyliński rozpoczyna starania o powołanie do życia Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Miasto Słupsk otrzymuje kolejną nagrodę za wkład w proces integracji europejskiej - Honorową Tablicę Europy. 
Po raz pierwszy startuje ze Słupska wyścig kolarski „Tour de Pologne”. Honorowym starterem jest Premier Rządu RP Włodzimierz Cimoszewicz. 
Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 września 1997 r. utworzona zostaje Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna. 

1998
W wyniku nieprawidłowej interwencji policjanta od uderzenia pałką w szyję ginie13-letni kibic koszykarzy Czarnych Słupsk - Przemek Czaja. Wskutek oficjalnych, nieprawdziwych informacji na temat przyczyn śmierci chłopca w mieście wybuchają gwałtowne zamieszki, które trwają kilka dni. Gwałtowne starcia młodzieży z policją przybierają jednak charakter chuligański. Dla wielu pseudokibiców tragedia Przemka Czai jest tylko pretekstem do walki z funkcjonariuszami, do czego przyczynia się też nieudolne dowodzenie oddziałami prewencji. Do miasta przyjeżdża Komendant Główny Policji, gen. Marek Papała i przejmuje dowództwo nad akcją. Zamieszki cichną po pogrzebie chłopca.
W kilka miesięcy później w miejscu śmierci Przemka Czai przy ul. Szczecińskiej władze miasta ustawiają pamiątkowy obelisk. 
Oddano do użytku największą i najnowocześniejszą na Pomorzu Środkowym oczyszczalnię ścieków. 
W wyniku reformy administracyjnej kraju Słupsk traci status miasta wojewódzkiego i od 1 stycznia 1999 r. funkcjonuje jako powiat grodzki w ramach województwa pomorskiego. Powraca do życia powiat słupski, którego starostą zostaje Stanisław Kądziela z PSL.